Kto lepszy do oprawy muzycznej?

Zespół vs DJ

Zespół czy DJ, DJ czy zespół? Temat zdaje się być wyświechtany, jak płachta na byka po dekadzie korridy i trudno się z tym nie zgodzić. Cały ten dyskusyjny ambaras powinien być oparty (a w zdecydowanej większości nie jest) o jedną, zasadniczą kwestię… Zespołami nazywają się zbyt często duety, tercety, często i kwartety i równie niewłaściwe kwintety, jak i inne wieloosobowe formacje. Poniekąd trąci to niekompetencją… Zespół zarówno instrumentalnie jak i ilościowo, musi się zgadzać. Nie da się pewnych muzycznych kwestii przeskoczyć.

zespół czy DJ

Zespół

Co charakteryzuje zespół grający prawdziwe 100% live? Oprócz odpowiedniej ilości osób, tworzących skład, (choć jest to najbardziej względny wskaźnik), także i odpowiednie instrumentarium, które umożliwia właściwe odegranie prezentowanej muzyki, a więc przede wszystkim podstawowa sekcja rytmiczna – perkusja i bas, tło i solówki, tj. gitara/gitary lub/i instrumenty klawiszowe, w końcu główny wokal plus chórki, pod postacią wcześniej wymienionych instrumentalistów lub dodatkowych osób.

Mając na uwadze powyższy akapit, możecie śmiało kwalifikować, który zespół to „Zespół 100% live”, a który mocno nagina to określenie.


Samo pojęcie „100% live” wyrwane z kontekstu, także może oznaczać więcej niż jedynie słuszną prawdę! Bo czyż duet, trio czy kwartet, składający się z gitarzysty, klawiszowca i dwóch “dęciaków”, nie może grać 100% live? Ba! Pewnie, że może i gra! Tylko brakuje w tym życia, bo musi wspomagać się podkładem, nie ma innej możliwości.

DJ

DJ natomiast, to świetna alternatywa dla osób, dla których poznany przed weselem repertuar zespołu to za mało… Którzy chcą usłyszeć na swoim weselu każdy kawałek, który przyjdzie im do głowy podczas imprezy, a o którym niekoniecznie musieli poinformować wcześniej zespół, aby mógł się do niego przygotować.

DJ nazywany jest przez nas potocznie „szafą grającą” i tu ma w pewnym sensie nad nami przewagę – może odtworzyć utwór, którego nawet nie ma na liście, ściągając go z sieci i świetnie bawić przy tym Waszych Gości.

Zarówno zespół jak i DJ powinni być zaopatrzeni w efekty miłe dla oka, czyli paletę świateł, jak i wytwornicę dymu, co niewątpliwie nadaje charakteru oprawie muzycznej imprezy.

Na postawione w tytule zapytanie, “zespół czy DJ” nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od preferencji, upodobań muzycznych, jak i charakteru i stylu uroczystości. Nie jest także nigdzie napisane, że nie można upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu ;).

5 thoughts on “Kto lepszy do oprawy muzycznej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *