Na weselu polsko – hiszpańskim, gdzieś w latach nastych XXI wieku, umówiliśmy się z Parą Młodą głównie na zabawy taneczne. Nim przystąpiliśmy do realizacji pierwszej z nich, przy latynowskich dźwiękach zastała nas taka sytuacja…

Ale do rzeczy.
ZABAWY ZRĘCZNOŚCIOWE
– Łokieć, kolanko / noga, ręka – udział w zabawie bierze kilka par, gdy fragment muzyczny ucichnie, prowadzący dyktuje, jakie części ciała mogą dotykać podłogi, co ważne – liczą się części ciała w parze! np. dwa kolana, cztery ręce. W rolę jury wciela się Para Młoda lub/i Świadkowie. Do kolejnego etapu zabawy nie przechodzi para, która zadanie wykona najwolniej.
– Gorące krzesełka / Fanty – wybieramy ok. 8 osób i ustawiamy 7 krzesełek na okręgu oparciem do środka. Gra muzyka, ochotnicy pląsają dookoła krzeseł. Gdy muzyka milknie – wskazujemy fanta, którego uczestnik ma trzymać w ręce siadając na krzesełku. (np. widelec, papier toaletowy, kieliszek wódki itp.). Walkę o krzesełko przegrywa osoba, która wykona zadanie najwolniej i zabraknie dla niej krzesełka.
– Wyprawa do ZOO / Kareta – ta sama konwencja, różniąca się prezentowanym opowiadaniem. Rozstawiamy 7 krzeseł w dwóch rzędach. Wszyscy uczestnicy mają przypisaną rolę (np. woźnica, słoń, kareta), gdy wywołana jest rola uczestnika musi wstać i obiec krzesełka za każdym razem, gdy usłyszy przypisaną sobie rolę. Za spóźnioną reakcję czy zagapienie osoba wypija karniaczka.
KONKURSY TANECZNE
– Taniec towarzyski – oparty Tańcu z Gwiazdami – pary tradycyjnie lub taniec Panów z Panami – kilka par (np.7-8) jury w postaci Pary Młodej i Świadków wybiera zwycięzców. Z każdym tańcem odpada jedna z par.
– Taniec na gazecie – zgłasza się kilka chętnych par, taniec odbywa się na tytułowej gazecie. Gazeta stopniowo składana jest na mniejsze części. Wygrywa ta para, która najdłużej wytrzyma nie wychodząc poza krawędzi gazety.
– Taniec belgijski – to taniec integrujący gości. Zaczynamy w parach, uczymy kroków, potem odbijamy i tańczymy dalej 😉


KONKURSY WIEDZY MUZYCZNEJ
– Jaka to melodia – zabawa utrzymana w tonie znanego od lat teleturnieju. Tworzymy spośród gości dwie drużyny, Pani Młodej i Pana Młodego, dzielimy pulę piosenek na kategorie i odgadujecie je zgodnie ze stanem wiedzy drużyny. W finałowej kategorii, prowadzący może namieszać z przyznawaną punktacją za odgadnięcie właściwego tytułu.
– Motywy filmowe, serialowe i bajkowe – jak wyżej, z tą różnicą, że do odgadnięcia są tylko i wyłącznie muzyczne motywy znanych seriali, filmów jak i bajek, zarówno polskich jak i zagranicznych.
W obu zabawach wygrywa drużyna, która zgromadzi na swoim koncie więcej punktów.


POZOSTAŁE, TRADYCYJNE
– Pociąg – znana i lubiana zabawa integracyjna. Zapraszamy gości do stworzenia tytułowego „pociągu”. Zespół gra piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”, a goście wężykiem podrużują po sali, holu, recepcji i czym tylko… Ciuchcią zostaje Pani Młoda, Maszynistą – Pan Młody. W kolejne rolę nie wnikamy. Jest to dobry moment na wyciągnięcie do zabawy nawet najbardziej opornych uczestników wesela 😉
– Oczepiny – to zwykle stały element, pojawiający się na weselach około północy. Oczepiny mogą być klasyczne – ze ściąganiem welonu / krawata, z preszkadzaniem panien i kawalerów odpowiednio i rzucaniem lub
nieco krótsze – bez przeszkadzania, samo rzucanie; Także w wersji z obcinanymi przez Panią Młodą wstążczkami.
W obu przypadkach przewidziany jest taniec Nowej Młodej Pary, mile widzine jest uczesnictwo w tym tańcu wszystkich uczestników wesela (tworząc np. półkole lub zamykając tańczących w kółku).
– Test zgodności – polega na uzyskaniu jak największej ilości jednobrzmiących odpowiedzi przez Panią i Pana Młodego jednocześnie na pytania, które zadaje obu prowadzący. Bez niesmaczków i bez krępujących sytuacji.
Przedstawione zabawy stanowią bazę (pulę) wyjściową do dalszych, indywidualnych ustaleń przedweselnych między nami a Parą Młodą.
Zapraszamy do współpracy 😉